​دربارۀ ما

دورنما مجموعه‌ای مستقل و غیرانتفاعی است که در سال ۱۳۹۸ خورشیدی به‌همت گروهی از پژوهش‌گران و دانشجویان مطالعات اسلام شکل گرفته است. هدف از راه‌اندازی این مجلۀ اینترنتی شناخت دقیق و عمیق پژوهش‌های اسلام‌شناسانۀ درخور توجه در سطح بین‌المللی، و تثبیت و تقویت جریان «اسلام‌پژوهی آکادمیک» در میان فارسی‌زبانان و فارسی‌دانان است. فعالیت دورنما در قالب کانال تلگرامی آغاز شد و پس از مدتی با ایجاد صفحه‌های اینستاگرام و توییتر و افتتاح کانال‌های آپارات و یوتوب گسترش یافت. اما مجموعۀ کامل محصولات دورنما به‌صورت یک‌جا در قالب متن، صدا و تصویر ذیل سه عنوان خواندنی‌ها، شنیدنی‌ها و دیدنی‌ها در تارنمای دورنما عرضه می‌شود.

نام‌گذاری این مجموعه به «دورنما» از یک‌سو تداعی‌گر عبارت «دریچه‌ای به واکاوی رهیافت‌های نو در مطالعات اسلام» است که سرواژه‌ای است برای ایضاح خط‌مشی و جایگاه این مجلۀ اینترنتی، و از دیگرسو دلالت‌گر بر معنای «نمایندۀ پژوهش‌های دور از دسترس ما» که تعبیری است برای تبیین محدودۀ کاری این مجموعه. مجلۀ دورنما به توصیف و تحلیل آثار، پژوهش‌ها و شخصیت‌هایی می‌پردازد که رهیافتی نوگرایانه و محققانه به مطالعات اسلام دارند. رسالت اصلی دورنما هر چه آشناتر کردن مخاطبان با نظریه‌ها، مسئله‌ها، روش‌ها و دیدگاه‌های هم نوگرایان جهان اسلام و هم پژوهش‌گران غربی در حوزۀ اسلام‌شناسی و اسلام‌پژوهی است.

دورنما به هیچ نهاد یا سازمان دولتی و غیردولتی وابسته نیست و دست‌اندرکاران دورنما ـ چه در سطح گردانندگان اصلی و چه در سطح همکاران و مشاوران ـ هیچ بهرۀ مادی و مالی از این مجموعه نمی‌برند. میل به دانایی و علاقه به امر پژوهش ویژگی مشترک گردانندگان و دوستان دورنماست و احساس نیاز به شناختن و شناساندن روش علمی در اسلام‌شناسی و اسلام‌پژوهی آنان را در قالب مجموعه‌ای واحد گرد هم آورده است. تنها سرمایۀ دورنما لطف و توجه این عزیزان است که بدون هیچ چشم‌داشتی صادقانه و صمیمانه دعوت ما را می‌پذیرند و همکار و همراه ما در این مسیر می‌شوند. دورنما قدردان این سرمایۀ بزرگ و بی‌پایان است و دست همۀ علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری در این مجموعه را به گرمی می‌فشارد.
    
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
مدیر و سردبیر:
مهرداد عباسی

گروه اصلی تولید و انتشار محتوا (به‌ترتیب الفبا):
عاطفه بیگدلی
فاطمه عباسی
ریحانه علیرضائی
فاطمه مصلح‌زاده

گروه همکاران و مشاوران:
در مسیر تولید و آماده‌سازی مطالب هر قسمت، متناسب با نیاز، از هم‌کاری و هم‌راهی و هم‌فکری صمیمانۀ برخی ‌نویسندگان، مترجمان، ویراستاران و پژوهش‌گران بهره‌مندیم که نام‌ها و نقش‌های آنان در جای خود در قسمت‌های مختلف دورنما ذکر می‌شوند.